Порозумілися: яким був X LMF

У 2024 році конференція пройшла 16—18 травня в одному з укриттів Львова. Фокусна тема ювілейної події: «Мова для порозуміння: шукати сенси в поляризованому світі»

Програма X LMF

«На X LMF нам вдалося зібрати представників різних середовищ — від журналістів і лідерів громадянського суспільства до фахівців міжнародних організацій, політиків і дипломатів. Усе це люди, які прямо чи опосередковано впливають у своїх країнах на громадську думку і рішення урядів. Ми запропонували їм поговорити на теми, які формують порядок денний глобальної медійної спільноти і є універсальними викликами.  Отже, і розв’язання варто шукати разом», — каже керівниця Львівського медіафоруму Оля Мирович. 

<i>Оля Мирович. Фотографувала Настя Телікова</i>
Оля Мирович. Фотографувала Настя Телікова

Програму ювілейної події формували потоки Common Language і Common Sense. У програмі було 30 подій, 67 спікерів і модераторів. Робоча мова конференції — англійська, але окремі розмови і виступи були українською (з синхронним перекладом). 

Common Language — це потік, де було більше світоглядних дискусій і публічних інтерв’ю. Тут йшлось про стратегії перемоги України у війні за незалежність, про вплив медіа на формування історичної пам’яті, про зміни, які вносить сучасна війна в етику і практики журналістів, про порозуміння в час поляризації і про вплив колоніального минулого на нашу свідомість сьогодні. 

Common Sense — більш практичний потік, де ділились досвідом і шукали рішення. Тут говорили про протидію тиску на журналістів, про використання штучного інтелекту в роботі медіа, про вплив технологічних платформ на поляризацію суспільства, про психічне здоров’я і психологічну підтримку медійників, а також про залежність майбутнього українських медіа від донорської підтримки. 

Головними спікерками X LMF стали голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук й професорка Колумбійського університету Ґаятрі Чакраворті Співак. Запис їхніх виступів можна переглянути тут (англійською). 

Поміж іншим під час конференції обмінялись думками люди, які мають багато спільного, але ще не мали нагоди спілкуватись наживо. Співзасновниця центру реабілітації ветеранів Superhumans Ольга Руднєва — з британським нейрохірургом і письменником Генрі Маршем. Дослідниця постколоніалізму Ґаятрі Співак Чакраворті — зі своєю колегою, авторкою книжки «Трубадури імперії» Евою Томпсон. Український експерт із стратегічних комунікацій Євген Глібовицький — із британським істориком Тімоті Гартоном Ешем. 

Про учасників і географію X LMF

Усього в ювілейній конференції взяли участь понад 500 гостей і спікерів. 

X LMF об’єднав медійників, дослідників, громадських діячів, публічних інтелектуалів із 36 країн. Кожен четвертий на конференції був з-поза України. «Головна практична мета цієї конференції для нас — аби українці змогли поговорити з іноземними колегами наживо, маючи достатньо часу і простору, аби бути почутими і сформулювати свої думки й аргументи. І під час панелей, і під час неформального спілкування ми бачили сотні таких розмов. Так і народжується порозуміння», — каже креативний директор Львівського медіафоруму Отар Довженко.  

У 2024 році організатори не продавали квитки на конференцію — вхід був безкоштовним. Львівський медіафорум запропонував усім гостям Х LMF зробити пожертву на розвиток постійної програми психологічної підтримки медіа. 

Культурна програма X LMF

Кураторкою культурної програми X LMF стала культурна менеджерка, критикиня, авторка Євгенія Нестерович: «Міркуючи про культурну програму конференції LMF у 2024 році, ми прагнули якомога менше пояснювати і якомога більше дати відчути на власному досвіді. Створити через мистецтво такі комунікативні ситуації, у яких буде простір і час для спільного проживання моменту, і свобода зробити цей момент саме таким, яким він має бути тут і тепер». 

На локації можна було побачити три виставки:

  • Куток для «Схованки» від студії дитячого мистецтва Aza Nizi Maza. Це роботи дітей віком від 6 до 14 років, створені влітку 2022 року, коли команда студії повернулася з укриття в метрополітені назад до праці у своєму підвальному приміщенні.
  • «Мури Європи» від команди Outriders. Багатоекранна виставка показує, як Європейський Союз, політика якого була привітна до мігрантів під час кризи біженців 2015 року, тепер виявився замкненим та помережаним понад 2000 кілометрами прикордонних парканів.
  • Інтерактивну інсталяцію Common Senses, на якій учасники рефлексували, що об’єднує і поляризує громадян різних країн. 

Гості конференції також зустрілись із львівськими митцями й культурними діячами в арт-центрі Jam Factory. 

Повний текст концепції культурної програми читайте тут

X LMF у соцмережах

Трансляції 8 подій конференції можна було переглянути на фейсбук-сторінці Львівського медіафоруму. Їхні записи збережені й доступні для перегляду англійською мовою. 

<i>Фотографувала Настя Телікова </i>
Фотографувала Настя Телікова 

Текстові трансляції всіх подій конференції з найцікавішими цитатами можна переглянути у X (Twitter) Euromaidan Press, інформаційного партнера X LMF. 

«Шукати порозуміння, налагоджувати зв’язки і співпрацю українського медійного середовища із іноземними — це наша робота, яка не припиняється із завершенням конференції. Ми працюватимемо над цим в інших наших проєктах і програмах і будемо вдячні всім за ідеї і підтримку», — каже Ольга Мирович. 

Дякуємо партнерам, які підтримали конференцію

X LMF організувала команда громадської організації «Львівський медіафорум». Ми вдячні за підтримку події National Endowment for Democracy; Media Development Fund of the U.S. Embassy in UkraineInternational Renaissance Foundation; UNESCO and the People of Japan; North Atlantic Treaty Organization (NATO); German Marshall Fund of the United States.

Партнери культурної програми: Outriders; Jam Factory; Jam Cafe; KIVSH.

Логістичні партнери: Bolt; IBIS. Дякуємо за підтримку Львівській міській раді. 

<i>Команда X LMF. Фотографувала Настя Телікова</i>
Команда X LMF. Фотографувала Настя Телікова

Більше підсумків X LMF ми підіб’ємо в окремих розсилках і дописах у соціальних мережах дещо згодом. 

Із 2013 року LMF є найбільшою конференцією про медіа і для медійників у Східній і Центральній Європі. Її проводить ГО «Львівський медіафорум». Торік організатори змінили формат і зосередились на проблемах, розв’язання яких критично важливе для міжнародної підтримки України в час великої війни. Якщо у вас є запитання або пропозиції щодо конференції, пишіть на info@lvivmediaforum.com.