Мистецтво порозуміння. Якою буде культурна програма X LMF
Говорячи про поляризацію сучасного світу, маємо домовитися, що буде вважатися антитезою, чи то пак антидотом до неї. Мабуть, в умовах настільки глобального і багатополюсного світу вже не може йтися про солідарність. Втім, усе ще хочеться вірити, що може йтися про порозуміння. Або принаймні про намір порозумітися.
Заведено думати, що, аби тебе зрозуміли, треба докладно все пояснити. Та на практиці цей підхід викликає (особливо у тих, хто посилено пояснює себе світу, у якому начебто всім усе вже зрозуміло) все більше скепсису. Виявилося, що є доста речей і досвідів, пояснити які неможливо. Ані показавши їх крупним планом, ані пояснюючи їх у діахронії чи синхронії.
Виявилося також, що сліди спільних досвідів знаходяться не лише у тих, хто разом перейшов певні випробування. Вони виявляються у несподівано далеких за фактичними досвідами спільнот чи людей. І порозуміння між такими різними контекстуально, але такими схожими за сенсом пережитого досвідами спирається на щось глибше, аніж формальні ознаки події.
Міркуючи про культурну програму конференції LMF у 2024 році, ми прагнули якомога менше пояснювати і якомога більше дати відчути на власному досвіді. Створити через мистецтво такі комунікативні ситуації, у яких буде простір і час для спільного проживання моменту, і свобода зробити цей момент саме таким, яким він має бути тут і тепер.
Гострота присутності у вічному зараз в Україні відчутна майже на дотик. Завтра може не бути — усі вже цього свідомі. Втім, сьогодні вже є, і у цьому сьогодні LMF знову відбудеться у просторах, які у липні 2023 року були понищені внаслідок ракетної атаки Росії на сусідній житловий будинок.
Сьогодні Харків — одне з найбільших міст України, де і зараз мешкає понад мільйон, а до повномасштабного вторгнення було близько півтора мільйона населення — потерпає від щоденних ракетних атак і прямих погроз окупації з боку російських військ. У Харкові й далі працює одна з найвідоміших в Україні студій дитячого мистецтва Aza Nizi Maza — і на LMF 2024 в підземному укритті ви побачите фрагмент їхньої виставки «Схованка». Це роботи дітей віком від 6 до 14 років, створені влітку 2022 року, коли команда студії повернулася з укриття в метрополітені назад до праці у своєму підвальному приміщенні. Харківські укриття такі самі, як львівські; і в деяких з них творяться дива.
Гостре проживання дива життя — це, мабуть, також той момент, який ставався хоча б раз із кожним. Він може звучати банально у спробах вербалізації, але відчуття його не сплутаєш ні з чим — і це «вагоме невимовне». Саме так названа багатоканальна аудіовізуальна інсталяція Андрія Лініка, Остапа Мануляка, Юрка Вовкогона, Євгенії Нестерович, що звучатиме під час відкриття ЛМФ 2024. Ми разом зануримося у звуки життя, що їх записав упродовж російсько-української війни Євген Гулевич — журналіст, інтелектуал та митець, що загинув під Бахмутом 31.12.2022 року.
Журналісти, а ширше — люди культури загалом, — це люди понад кордонами, що мислять категоріями глобального світу, привносячи в нього локальну перспективу своїх країн, культур та спільнот. Що поляризує і що об’єднує людей у різних кінцях світу, на різних континентах, у різних контекстах? Яку роль відіграють у цьому кордони політичні, культурні та реальні? Щоб візуалізувати це, ми пропонуємо учасникам LMF 2024 власноруч заповнити «полотна» своїх країн на площині карти світу відповідними тегами та поняттями. Інтерактивна інсталяція буде представлена у просторі LMF одразу поруч із виставкою The Walls of Europe, яка показує, як привітний до мігрантів Європейський Союз сьогодні помережаний понад 2000 кілометрами прикордонних парканів.
Інструментальна музика звикло вважається тим видом мистецтва, який долає кордони різних культур та мов. Вона також здавна використовується людством як інструмент зцілення, тож активно застосовується у арт-терапії. Професор Найджел Осборн, запрошений гість першого вечора LMF 2024, після успішної музичної кар’єри композитора вже понад тридцять років розвиває практики партисипативної музичної арт-терапії для дітей, що стали жертвами війн та конфліктів, і останні два роки багато працює в Україні. Тому на World Music Night гості форуму будуть не тільки слухати і впізнавати мелодії з усього світу, але і творити їх разом у безпосередній атмосфері музичної гри, просто неба, без репетицій чи партитур.
Учасницькі, спільнотно-орієнтовані культурні практики набувають особливої популярності сьогодні саме тому, що цього потребують самі “колишні глядачі”. Аудиторія — тобто громадяни і громадянки — вже не є просто німими реципієнтами; люди культури працюють зі спільнотами, щоб творити разом із ними саме те, що найбільше потрібне усім нам тут і тепер. І процес тут часто важливіший за фінальний мистецький твір як результат. Це мистецтво моменту і спільного проживання. Саме у цьому напрямку працює відкритий у 2023 році у Львові Jam Factory Art Center, розташований в історичному районі Підзамче. Другий вечір гості LMF проведуть там, знайомлячись із командою та проєктами інституції, а також із спеціально запрошеною інтелектуальною й мистецькою спільнотою Львова. Крім екскурсій Фабрикою повидла, що постала на ревіталізованих просторах старовинної неоготичної фабрики початку ХХ століття, у програмі вечора заплановано перформанс «Лінія горизонту впала» Ярини Шумської — львівської художниці, перформерки й викладачки, яка працює у своїй творчості з партисипативними практиками, різноманітними спільнотами в Україні та закордоном, темою порозуміння й особистими болючими досвідами, що в глибині своїй універсальні.
Пошук спільної мови у сучасному світі, що переживає низку зламів та глобальних перебудов, напряму пов’язаний із пошуком мови нової — тієї, яка могла би описати ці зміни, дати назви вже помітним тенденціям, окреслити структури, що формуються. Цей процес буде тим ефективніший, чим більше голосів буде включено до дискусії і почуто. У світі, де увага є чи не найбільш дефіцитним товаром, мистецтво створення справді спільного досвіду, уважного, включеного слухання одне одного, є, можливо, одним із найважливіших мистецтв.
Євгенія Нестерович
квітень 2024