Західноукраїнська медіамережа з протидії дезінформації

Влітку 2021-го року ГО «Львівський медіафорум» разом з редакціями Zaxid.Net (Львів), Шпальта (Чернівці), КУРС (Івано-Франківськ) та Varosh (Ужгород) створили «Західноукраїнську медіамережу з протидії дезінформації» — проєкт, який має на меті допомогти регіональним медіа ефективніше боротись з інформаційними маніпуляціями, токсичними наративами та дезінформацією.

Експерти мережі дослідили головні канали та умови поширення дезінформації, а також типи споживання контенту читачами віком від 16 до 65 років. Дослідження проводили у чотирьох областях Західної України: Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській та Чернівецькій.

У ході дослідження було проведено:  

  • експертні інтерв’ю;
  • моніторинг локальних медіа та соціальних мереж;
  • соціологічне опитування.

Щоб вивчити практики медіаспоживання, спільно з соціологічною агенцією Fama ми провели дослідження «Особливості споживання (дез)інформації». В рамках якого читачам представляли на опрацювання та обговорення правдиві журналістські матеріали, а також ті, які містили дезінформаційні наративи.

Експерти мережі сформували головні виклики поширення дезінформації через онлайн-платформи, а також розробили рекомендації для регіональних н’юзрумів. Це допоможе зміцнити здатність західноукраїнських медіа протистояти дезінформації та боротися з нею у регіонах.

Детальніше з дослідженням, рекомендаціями та інструментами боротьби з дезінформацією можна ознайомитись в Аналітичному звіті проєкту.

Підсумки проєкту «Львівський медіафорум» презентував 7 листопада 2021 року в Ужгороді. Одноденна подія отримала назву LMF Talks: Мережі медіа vs мережі дезінформаторів і стала майданчиком для обговорення проблеми виникнення та поширення дезінформації на локальному та глобальному рівнях; патернів споживання контенту, формування довіри аудиторії до медійних ресурсів, а також інструментів протидії деструктивним наративам.

Метою події було посилити здатність медіа боротися з дезінформацією та підвищувати медіаграмотність аудиторії, опираючись на досвід національних та регіональних ЗМІ.

Усі виступи LMF Talks транслювали онлайн, їх також можна переглянути на каналі «Львівського медіафоруму»:

  1. Публічне інтерв’ю з Павлом Клімкіним «Україна в сучасному глобальному світі: ключові виклики vs ймовірні сценарії».
  2. Дискусія «Соцмережі проти медіа: чи здатні медіа протистояти впливу дезінформації соцмереж на аудиторію?»
  3. Презентація проєкту «Західноукраїнська медіамережа протидії дезінформації: досвід, виклики, можливості».
  4. Дискусія «Як підсилити голоси науковців та лікарів, аби протидіяти дезінформації #проковід?»
  5. Відкрита розмова з Пітером Померанцевим «Глобалізація дезінформації: причини, наслідки, рішення».

Проєкт «Західноукраїнська медіамережа з протидії дезінформації» реалізовується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).