Програма психологічної підтримки медіа 2023

У 2023 році Львівський медіафорум провів 11 ретритів для понад 130 журналістів і журналісток.

Після початку повномасштабного вторгнення медійники стикаються з загрозою особистої безпеки, фінансовою нестабільністю, хронічними овертаймами і психологічним тиском. Усе це в комплексі сприяє вигоранню. Але журналісти ігнорують виснаження, бо відчувають відповідальність перед своєю аудиторією.

Ідея резиденцій Львівського медіафоруму полягає саме в тому, щоби покращувати психоемоційний стан журналістів, сприяти відновленню внутрішнього ресурсу та рівноваги.

Резиденції у Карпатах є частиною Програми психологічної підтримки медіа, яку ми запустили минулого року. Тоді наша дослідницька команда проаналізувала потреби локальних медіа. За результатами дослідження 36% українських журналістів потребували психологічної підтримки.

У першому сезоні ретритів у 2022 році Львівський медіафорум перезавантажив понад 120 медійників і медійниць, а також отримали 98% позитивних відгуків про участь у проєкті. Логічним рішенням стало продовження резиденцій.   

Де і в якому форматі проходили ретрити

«Місцем втілення нашого проєкту стали Карпати, які, як ми вважаємо, здатні перемикати учасників з режиму виживання у режим відпочинку хоча б на деякий час, — говорить команда Львівського медіафоруму. — Але ми побачили, що крім знайомства з культурою і природою Гуцульщини, важливою складовою відновлення є можливість обмінятись досвідом, поспілкуватись з колегами. В умовах війни саме такої неформальної взаємодії та підтримки багатьом не вистачає».

Умовами участі у ретриті були потреба в перезавантаженні й отриманні психологічної допомоги, наявність двох років досвіду роботи в медіа до повномасштабного вторгнення, а також робота на передовій чи інший подібний досвід.

Програма ретритів поєднує культурну й освітню складову: похід у гори, перегляд та обговорення фільмів, рафтинг, прогулянка Косовом, а також відвідини декількох музеїв. Тижневе перебування серед природи є можливістю змінити обстановку й видихнути. Журналісти й журналістки можуть поїхати у Карпати з домашнім улюбленцем / дитиною / партнером / редактором — будь-ким дорогим і важливим.

Чи працює перезавантаження

Після повернення з ретриту зтось з новими силами продовжив роботу, хтось запустив проєкти, які давно відкладав, а хтось знайшов партнера / партнерку для спільного проєкту. Ось, що кажуть про програму деякі медійниці: 

«Коли я приїхала на ретрит, у моїй голові було багато хаосу, а в тілі — загальної втоми від темпу життя. У горах я ніби сповільнилась, споглядала і багато дихала. Це допомогло навести лад у хаосі, а тілу — зняти напругу подієвості. До того ж ми з учасниками часто говорили про роботу і себе в ній. Ці розмови допомогли розширити розуміння процесів, які наразі відбуваються в українській журналістиці. Оскільки журналісти були переважно зі сходу та центру України, ретрит допоміг проаналізувати ситуацію в регіонах через колег, які працюють у місцевих медіа. Плюс утворились нові стосунки з людьми, які й досі тримають», — Наталя Некипіла, випускова редакторка радіо «Накипіло».

<i>Наталя Некипіла, випускова редакторка радіо «Накипіло», під час ретриту у Карпатах</i>
Наталя Некипіла, випускова редакторка радіо «Накипіло», під час ретриту у Карпатах

«Не думаю, що ретрит мав прямо вирішити мої проблеми або питання, принаймні я не ставила перед собою такої задачі. Але перезавантажитися він допоміг чудово, — говорить Маргарита Огнева, журналістка «Запорізького центру розслідувань». — Щоденні екскурсії та активності були дійсно крутими. Приємним було і те, що було необов'язково брати в них участь, якщо ти не маєш на це ресурсу або тобі треба попрацювати (специфіка роботи: навіть у ретриті іноді доводилося вирішувати робочі задачі). Без сумніву, такі заходи мають повторюватися! Це і нетворкінг із колегами з інших регіонів, і просто відкриття для себе нових людей. Плюс зміна обставин, прекрасні краєвиди та нестандартна кухня. Усе це — просто чудово! Звісно, що раджу іншим спробувати. І, якщо ви переживаєте, що вам немає кого взяти із собою, то це також не проблема: компанія обовʼязково знайдеться».

<i>Маргарита Огнева, журналістка </i><i>«</i><i>Запорізького центру розслідувань</i><i>»,<b> </b></i><i>під час ретриту у Карпатах</i>
Маргарита Огнева, журналістка «Запорізького центру розслідувань», під час ретриту у Карпатах

«Ретрити потрібні, аби відпочивати від нескінченного потоку новин та історій, з яких складається полотно днів, а іноді й ночей, кожного журналіста. Любий Львівський медіафорум огортає своїх резидентів такою теплотою і турботою, що неможливо не зізнаватися йому у любові», — каже Наталя Кулакевич, редакторка сайту в розслідувальній агенції «Слідство.Інфо».  

<i>Наталя Кулакевич, редакторка сайту «Слідство.Інфо</i><i>», під час ретриту у Карпатах</i>
Наталя Кулакевич, редакторка сайту «Слідство.Інфо», під час ретриту у Карпатах

Більше відгуків можна знайти на сторінках Львівського медіафоруму у Facebook та Instagram.

Також радимо почитати матеріал онлайн-медіа «Рубрика», яке працює в форматі журналістики рішень, «Спинитися, видихнути й вдихнути карпатського повітря: як (і навіщо) працюють ретрити для українських журналістів».

Дякуємо усім донорам і партнерам, які допомагали творити Програму психологічної підтримки у 2023 році. Команда Львівського медіафоруму планує продовжити організацію ретритів у 2024 році.