Ретрит-програма для українських медіапрофесіоналів 2022
Львівський медіафорум за підтримки Празького громадянського центру започаткував програму ретритів для українських медійників. У період з липня до жовтня 2022 року було проведено 10 таких резиденцій.
Проєкт резиденцій у Карпатах — відповідь на виклики воєнного часу. За даними дослідження Львівського медіафоруму 36% українських медійників потребують психологічної підтримки. Редакційні команди українських медіа від 24 лютого 2022 року працюють у надскладних умовах. Вони стикаються з загрозою особистої безпеки, фінансовою нестабільністю, хронічними овертаймами і психологічним тиском. Все це у комплексі призводить до професійного вигорання. Але медійники ігнорують виснаження, бо відчувають відповідальність перед своєю аудиторією.
«Ідея резиденцій у тому, щоб покращувати психоемоційний стан журналістів, сприяти відновленню внутрішньої рівноваги. Місцем втілення цього ретрит-проєкту стали Карпати, які, як ми вважаємо, здатні перемикати учасників з режиму виживання у режим відпочинку хоча б на деякий час. — говорить менеджерка проєкту Любов Легкобит. — Але ми побачили, що крім знайомства з культурою і природою Гуцульщини, важливою складовою відновлення є можливість обмінятись досвідом, поспілкуватись з колегами. В умовах війни саме такої неформальної взаємодії та підтримки багатьом не вистачає».
З середини липня до жовтня 2022 року відбулись 10 резиденцій тривалістю у вісім днів кожна. Умовами участі були наявність двох років досвіду роботи у медіа до повномасштабного вторгнення, а також робота на передовій чи інший подібний досвід. Загалом ми отримали 700 заявок від журналістів зі всієї України.
Програма резиденції
Резиденція поєднувала культурну й освітню складову: відпочинок у комплексі «VODAclub», що в Буковелі, перегляд та обговорення фільму «Тіні забутих предків», похід у гори, рафтинг, прогулянка Косівським базаром, а також відвідини декількох музеїв.
В освітній частині відбулась сесія «Як отримати грант на свій медіапроєкт», де медійники отримали відповіді на запитання про донорську підтримку. Щодня учасники також мали вільний час для відпочинку, спілкування або нагальних робочих задач.
Результати у цифрах і фактах
З міркувань безпеки Львівський медіафорум не може розголошувати імена учасників та учасниць і оперує тільки загальними даними.
Тож маємо такі результати:
- 120 професіоналів відвідали резиденцію: не тільки журналісти, але й редактори, фотографи, медіаменеджери тощо.
- 35+ міст — географія учасників проєкту: до нас приїхали медійники з Києва, Херсона, Харкова, Сум, Миколаєва, Запоріжжя, Дніпра, Одеси, Краматорська, Маріуполя, Кривого Рога, Бахмута, Сєвєродонецька, Бучі тощо.
- 100+ медіа отримали перезавантажених працівників: серед них і великі загальнонаціональні, і регіональні, і нішеві.
Після завершення кожної резиденції ми запитували учасників, що вони думають про проєкт. Ось декілька їхніх відповідей:
- «Мені було не просто відпустити ситуацію і постаратись трошки відпочити та перезавантажитись. Додому я їхала, засмучена, як дитина яку забрали з табору, але з новими силами та енергією, яку почерпнула в українських Карпатах», — ЦУКР, Суми.
- «Завдяки Львівському медіафоруму ми на тиждень поїхали на резиденцію в Карпати, і там у нас з’явився контент-план, айдентика, купа нових ідей, героїв та навіть сайт. Це резиденція, на яку можна було спертися та зробити глибокий видих», — War. Stories from Ukraine, Київ.
- «Вперше побувала в Карпатах. Так, було сумно, що деякі з нас вже не побачать цього. Було ніяково, що я мала на це час, а друзі саме збиралися на нуль. Але зараз як ніколи розумієш — треба хапатись за усі можливості, не відкладати на потім. Ця поїздка відкрила мені дуже крутих людей. Сподіваюсь, ще зустрінемось на визволених територіях», — НикВести, Миколаїв.
- «Спочатку я вирішила, що мені це не треба. Потім я подумала, а раптом комусь потрібніше? Потім подумала, що відпочинок не на часі. А потім скинула заявку і забула про це. Зараз я можу порівняти себе до і після. Я приїхала з піднятими плечима, які намагалася примусити себе опустити. Але навіть уві сні я тягла плечі до вух. Перші дні я примушувала себе щось робити.
Зараз я їду в поїзді додому людиною, яка сьогодні розважалась та танцювала на вулиці. З людьми, які за тиждень стали мені дуже близькими. Війна не зупинилася. Але чи змогла я перевантажитися? Так, змогла», — 1+1, Київ.
Команда Львівського медіафоруму планує продовжувати реалізовувати проєкт ретритів для журналістів і журналісток. Якщо у вас є запитання або пропозиції співпраці, напишіть на info@lvivmediaforum.com.