Конференція X LMF: чого нам вдалося досягти
Х LMF — друга конференція у спеціальному форматі, що проводилась у підземному укритті львівського бізнес-центру Lviv Tech City. У програмі було 30 подій, 67 спікерів і модераторів. Фокусна тема — «Мова для порозуміння: шукати сенси в поляризованому світі».
Проблема поляризації є актуальною для світу, однак дотепер не була у фокусі медійних конференцій. Як і у 2023 році, завданнями були:
- посилити міжнародну солідарність з Україною;
- протидіяти токсичним наративам про Україну, які поширюються у світовому інфопросторі;
- осмислити досвід медійного висвітлення війни та його місце в українських і світових медіа;
- сприяти тому, аби українська точка зору була донесена до аудиторії медіа в усьому світі.
Фокусна тема продиктувала ще одне важливе завдання — знайти спільну мову й точки дотику між людьми і організаціями, які по-різному бачать ключові світові тенденції та процеси, зокрема й війну в Україні. Як сформулювала це головна спікерка конференції, голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, «пояснити ключові поняття, які ми використовуємо, говорячи про війну і мир… щоб слова почали відповідати контексту, й люди, які живуть далеко від війни, могли зрозуміти цей досвід».
Ми змогли, радикально не збільшуючи масштабів конференції, значно посилити її міжнародну складову. Якщо у LMF 2023 взяли участь 469 людей із України і 17 країн, то у 2024 році — понад 650 людей із України та 29 інших країн. Кожен четвертий гість був із-поза України. Із 60 спікерів і модераторів конференції 32 були з України, 28 — з інших країн.
Конференція мала два потоки — Common Language (більш світоглядний) і Common Sense (більш практичний). Для людей, зацікавлених у конференції, ми організували онлайн-трансляцію частини подій, а також опублікували відеозаписи всіх подій (мовою оригіналу) на ютуб-каналі.
Ми запропонували учасникам культурну програму, втілену як на локації конференції (виставки, інтерактивні інсталяції), так і в інших місцях (екскурсії, перформанси). Програму розробила культурна менеджерка й кураторка Євгенія Нестерович. За словами Євгенії, програма мала «якомога менше пояснювати і якомога більше дати відчути на власному досвіді. Створити через мистецтво такі комунікативні ситуації, у яких буде простір і час для спільного проживання моменту, і свобода зробити цей момент саме таким, яким він має бути тут і тепер».
Нас почули
Контент про конференцію охопив понад 1,3 мільйона людей. Відеозаписи подій конференції за місяць набрали понад 26 тисяч переглядів. Ми мали двадцять успішних медіапартнерств; вийшло понад триста матеріалів, створених на конференції.
Ми поєднували контексти
Конференція LMF продовжила стверджуватись як майданчик для не тільки міжнародного, а й міждисциплінарного спілкування і порозуміння.
Приклади — виступ американської літературознавиці Ґаятрі Чакраворті Співак та її дискусія з дослідницею колоніалізму в літературі Евою Томпсон (до цього вони не дискутували публічно); публічне інтерв’ю керівниці центру реабілітації ветеранів Superhumans Ольги Руднєвої з британським нейрохірургом і письменником Генрі Маршем; виступи американського журналіста й подкастера Террелла Старра в контексті подолання колоніальної спадщини, тощо. Водночас практичний потік Common Sense забезпечив медійній спільноті, представники якої становили більшість серед публіки, обговорення професійно близьких і важливих тем, обмін досвідом і рефлексіями.
Візит Ґаятрі Чакраворті Співак став особливою подією в контексті конференції. Попри поважний вік і слабке здоров’я, пані Ґаятрі наполягла, що особисто приїде з Америки в Україну. Це перший візит Ґаятрі Співак Чакраворті в нашу країну, з якою її пов’язує сімейна історія.
Керівниця центру Superhumans Ольга Руднєва пише, що навіть не мріяла про можливість публічно говорити з Генрі Маршем: «Під час публічної розмови ми говорили про те, як життя на межі смерті схоже на стан українців зараз, я розповідала історії того, як втрати кінцівок змінили наших суперів, Генрі постійно називав наш центр superheroes замість superhumans, і я навіть не виправляла».
Частина іноземних спікерів і гостей, приїхавши в Україну, не обмежились перебуванням у Львові й участю в X LMF, а відвідали також Київ, Одесу та інші міста. Запрошення на конференцію LMF стало для них стимулом для нових партнерств, знайомств і вражень далеко за межами Львова.
Запустили дискусію про засади підтримки медіа в Україні.
Дослідницька команда Львівського медіафоруму у 2024 році провела дослідження «Донорське поле підтримки медіа в Україні: стан, можливості, потреби, проблеми і перспективи» (повний текст). Конференція X LMF стала приводом зібрати стейкхолдерів — представників донорських організацій, організацій підтримки медіа й медіадослідників, а також представників редакцій українських медіа різних типів — аби не просто представити їм висновки дослідження, а й запросити до дискусії. Головний посил дослідження — «насамперед варто підтримувати спроможні медіа» — був сприйнятий схвально, хоч і не беззастережно, й спонукав спільноту до глибших дискусій.
Україна стала ближчою і зрозумілішою для гостей.
Ми розраховуємо, що ближче знайомство з Україною, насичена культурна/екскурсійна програма, обмін думками й налагодження нових зв’язків, а також можливість на власні очі побачити реалії воєнного часу (починаючи з локації конференції, постраждалої від ракетного удару, й закінчуючи реабілітаційним центром для поранених військових) справляють враження на іноземних гостей і в підсумку спонукатимуть їх до посилення підтримки й солідарності з Україною. А українські учасники, окрім практичних можливостей налагодити контакти, розширять інформаційні горизонти. Завдяки зворотному зв’язку знаємо, що очікування справдились.
Чимало відкриттів принесла слухачам розмова Тетяни Трощинської з Валерією Суботіною, присвячена узгодженню контекстів військових і цивільних в Україні. Для деяких із них це був привід уперше замислитись про майбутню роль ветеранів в українському суспільстві.
Допомогли налагодити контакти.
Судячи з відгуків учасників конференції — як українських, так і іноземних, — саме нові знайомства стали найважливішим набутком за три дні X LMF. Більшість опитаних — і українців, і іноземців — високо оцінили продуктивність нетворкінгу.
Іноземні гості розповіли, що отримали завдяки конференції:
— Контакти для співпраці і спільних подорожей;
— Знайомства з місцевими журналістами
— Потенційні ближчі контакти з місцевими організаціями;
— Нові плани і нові проєкти;
— Кращі знання про потреби України, тощо.
Як відгукувались про конференцію.
Голова комітету з питань свободи слова Верховної Ради України Ярослав Юрчишин підбив докладний підсумок і узагальнив: «море ідей, планів завдань, запланованих зустрічей, відчуття відповідальності». За словами Ярослава, робота на форумі вилилась у три конкретні результати: він готуватиме законопроекти про спрощення доступу журналістів до прифронтової зони в час війни, створить робочу групу за участі воєнних кореспондентів при комітеті, а також працюватиме над посиленням участі медіа у саморегуляції.
Марі-Доха Безансено, асистентка Генерального секретаря НАТО: «Impressed by X LMF. Proud of NATO’s continued support in those tough times. for the opportunity to meet so many extraordinary actors from Ukraine’s vibrant independent media.Your job covering the war is more important than ever».
Артем Біденко, керівник Інституту інформаційної безпеки: «X LMF — ідеально організований, з якісною програмою та неймовірним вайбом. До безлічі позитивних відгуків можу додати суто професійний — команда Форуму реалізувала досить складний проект (і логістично, і програмно) настільки рівно і комфортно для всіх учасників, як я давно не бачив».
Заріна Забріцкі, американська журналістка: «It is so inspiring to meet colleagues before going back to the frontlines. The strength is in community and it includes every single one of you».
Не зупиняємось
Пояснювати Україну світові, шукати порозуміння і спільну мову — це завдання, які залишаються з нами й по завершенні конференції. Тож ми втілюємо спеціальний проєкт, у якому будуть зібрані кейси й поради представників різних сфер (дипломатів, науковців, медійників, політологів, спортсменів, митців, бізнесменів тощо), які часто представляють Україну за кордоном або в комунікації з іноземцями, й можуть узагальнити свій досвід просування чи захисту української позиції в недружньому середовищі. Чекайте вже восени.
Дякуємо партнерам, які підтримали конференцію
X LMF організувала команда громадської організації «Львівський медіафорум». Ми вдячні за підтримку події National Endowment for Democracy; Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine; International Renaissance Foundation; UNESCO and the People of Japan; North Atlantic Treaty Organization (NATO); German Marshall Fund of the United States.
Програмні партнери: USAID/ENGAGE; European Centre for Press and Media Freedom; Federal Foreign Office of Germany; Robert Bosch Stiftung; Інститут масової інформації; International Media Support; Лабораторія журналістики суспільного інтересу; Council of Europe.
Інформаційні партнери: Delegation of the European Union to Ukraine; The Kyiv Independent; The Ukrainians Media; Euromaidan Press; Суспільне мовлення; Суспільне культура; DW Akademie; n-ost; Press Club Belarus; Інше Інтерв’ю; dwutygodnik; Freedom House Ukraine; UATV English; The Gaze; Radio NV; The Fix; Медіагрупа Накипіло; PR Army; Рубрика; ICTV.
Партнери культурної програми: Outriders; Jam Factory; Jam Cafe; KIVSH.