Історія медіаконференції LMF
2013 рік. Команда, яка координувала медіапідтримку проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року у Львові, шукала способів конвертувати увагу світових медіа до міста і України у сталу співпрацю.
Так виникла ідея міжнародної конференції у Львові, де українські медійники обмінюватимуться досвідом і вестимуть діалог із іноземними колегами, а гості з інших країн відкриватимуть для себе Україну. Партнером у роботі над наповненням програми конференції стала команда Школи журналістики Українського католицького університету з Ігорем Балинським на чолі.
Конференція отримала назву Львівський медіафорум (Lviv Media Forum, скорочено LMF).
Першу конференцію, що мала тему «Куди йдуть медіа світу і чи встигне за ними Україна?», провели на збудованому до «Євро-2012» сучасному стадіоні «Арена Львів» 29—31 травня 2013 року. На подію зібралися 400 медійників, зокрема 45 спікерів із шести країн.
«Ми починали Львівський медіафорум з амбіцією створити подію, яка не просто буде корисною для медіаспільноти, а яку цінуватимуть за атмосферу автентичності. Без зайвого пафосу, штучних тем і про найголовніше. Ми буквально уявляли собі учасника, який по завершенню форуму повинен отримати потужний заряд натхнення на нові ідеї, нові знайомства і відчуття, що він належить до спільноти з правильними цінностями», — згадує перший керівник Львівського медіафоруму Остап Процик.
2014 року на Україну напала Росія, загарбала Крим і розв’язала війну в Донецькій і Луганській областях. Тож другу конференцію перенесли на листопад і скоротили до двох днів.
Уже перший LMF був найбільшою міжнародною журналістською конференцією в Україні; в наступні роки кількість гостей, спікерів і представлених країн зростала. За кілька років конференція приймала до тисячі гостей і до сотні спікерів із кільканадцятьох країн, мала кілька потоків і додаткові локації.
«Ми передусім зважали на репутацію в професії, а також на актуальний, бажано — унікальний досвід, яким людина може поділитися зі слухачами, — розповідає Ігор Балинський, який із 2013 року відігравав ключову роль у доборі спікерів LMF. — Чимало наших спікерів були відзначені найпрестижнішими нагородами у журналістському світі, передусім Пулітцерівською премією. А з 2014 року з’явився ще один важливий критерій: людина, яку ми запрошуємо, повинна розуміти український контекст і підтримувати нашу країну в боротьбі за цілісність і незалежність».
Із 2017 року в межах конференції ЛМФ вручали премію імені Олександра Кривенка «За поступ у журналістиці».
У цей час команда організаторів конференції почала започатковувати додаткові активності поза форумом: тренінги, майстер-класи, медіакемпи і резиденції для українських і іноземних журналістів, онлайн-видання про медіа MediaLab, посібники, дослідження медіавласності в Україні тощо. ГО «Львівський медіафорум» поступово перетворювалась на організацію підтримки медіа. Ще один важливий напрямок — видання документальної і репортажної літератури — переріс у видавництво «Човен».
Збиратись у кінці травні у Львові стало традицією для сотень українських медійників. Вони поєднували приємне з корисним: дізнавалися про ключові тенденції у світі медіа, обмінювались досвідом і враженнями, налагоджували нові професійні зв’язки, відпочивали й набиралися натхнення разом.
2020 року у плани організаторів втрутилась епідемія коронавірусної хвороби: конференцію довелося скасувати. Для нас було принципово, аби подія відбулась офлайн і неї змогли приїхати спікери з-за кордону — під час карантину це було неможливо. Натомість команда взялась за підтримку медіа, які потерпали від економічної кризи і карантинних обмежень, і організовувала онлайн-зустрічі з медійниками з усього світу в межах проєкту #StayAtHome Media Stories.
Восьмий LMF перенесли на кінець серпня 2021 року. Конференція мала фокусну тему Real journalism matters [still], чотири паралельні потоки і зібрала близько тисячі гостей.
За вісім років LMF став найбільшою медійною конференцією Центральної і Східної Європи і другою (після International Journalism Festival у Перуджі) в усій Європі. Але в наші плани знову втрутилась російська агресія.
Навесні 2022 року, коли Україна чинила опір повномасштабній навалі російської армії, конференція була не на часі. «Львівський медіафорум» зосередився на допомозі українським медіа, постраждалим від війни.
2023 року дев’ята конференція LMF відбулась у спеціальному форматі, адресованому передусім зарубіжній аудиторії і спрямованому на посилення солідарності світу з Україною. Якщо робочою мовою попередніх конференцій була українська, то 2023 року на сцені говорили англійською. Фокусна тема — «Після війни або перед війною. Як цивілізації перемогти хаос» — відображала виклик, перед яким постала не тільки Україна, а весь цивілізований світ. Аби гарантувати гостям безпеку, конференція пройшла у підземному укритті інноваційного центру Lviv Tech City.
«Один із наслідків війни, яку Росія веде проти України — відчуття важливості стосунків, — коментує керівниця Львівського медіафоруму Ольга Мирович. — Ми відчули підтримку тих, із ким ніколи не співпрацювали раніше. Ми вистояли завдяки силі мережі й хочемо надалі її розвивати».
16—18 травня 2024 року відбудеться ювілейна, десята конференція LMF. Її фокусна тема — «Мова для порозуміння: шукати сенси в поляризованому світі».