Програма місячної резиденції у Польщі

Від початку повномасштабного вторгнення українські журналісти та журналістки стикаються зі значним навантаженням: фінансовими труднощами, високим рівнем стресу, а подекуди навіть загрозою життю. Щоб допомогти їм відновити сили й далі працювати на перемогу, Львівський медіафорум створив програму місячної резиденції у Перемишлі (вона тривала з 7 травня до 11 червня 2022 року).

Програма місячної резиденції у Польщі

Програма забезпечувала учасникам та учасницям стипендію, простір для життя і роботи, можливості для професійного зростання. Крім того, важливою складовою була взаємодія: нетворкінг з українськими та іноземними колегами і, за бажанням кожного учасника, — підтримка психотерапевта та/або ментора. 

Приєднатися до першої програми могли медійники та медійниці, які:

  • не підлягали обов’язковій мобілізації; 
  • працювали над важливими соціальними темами; 
  • пережили травматичні події через роботу на передовій;
  • мали понад 2 роки професійного досвіду.

«Ми створили цей проєкт, щоб підтримати українських журналістів та журналісток. Резиденція у Перемишлі стала острівцем перепочинку та фізичного і психологічного відновлення задля подальшої роботи в Україні.

Участь у колективній резиденції дала змогу відчути взаємну підтримку, обмінятись досвідом, отримати нові професійні контакти й пропрацювати травматичні події з професійними психотерапевтами», — Катерина Левченко, проєктна менеджерка.

У першій закордонній резиденції в Перемишлі взяли участь 11 медійників і медійниць. З міркувань безпеки організація може говорити тільки про тих, хто приїхав публічно. Серед них були представники й представниці Громадського радіо, GRE4KA.INFO, Цензор.НЕТ, Читомо, Marie Claire Ukraine, Район.Луцьк, а також громадські активістки з Маріуполя та Луцька.

Програма місячної резиденції у Польщі

Професійні тренінги під час резиденції

Робота журналістів та інших фахівців медіасфери в Україні зараз вимагає додаткових навичок. Тому програма резиденції передбачала серію освітніх подій.

  • Триденний тренінг від IREX — організації, що спеціалізується на міжнародному сприянні освіті та розвитку, — про роботу в кризових умовах, першу домедичну допомогу та основи цифрової безпеки.
  • Тренінг від Outriders — польської медіаорганізації, яка висвітлює глобальні проблеми, що мають локальний вплив, — про те, як створювати мультимедійні проєкти, писати історії та керувати командами репортерів.
  • Візит до редакції Gazeta Wyborcza, де резиденти дізнались про фінансову модель, принципи роботи з аудиторією та організацію внутрішніх процесів одного з найвпливовіших видань Польщі.
  • Лекція з фандрейзингу, аби показати можливості нових джерел фінансування для медіа.
Програма місячної резиденції у Польщі

Ксенія Мінчук, журналістка, ведуча прямих ефірів Громадське радіо: «Резиденція в Перемишлі мене надихнула. Місто прекрасне, дівчата прекрасні. Відпочинок, навчання та робота — успішне поєднання. Тренінги, воркшопи, живе спілкування — важливі, щоб відчути себе у вирі звичайного життя, яке ми мали до війни».

Анель Судакевич, журналістка, редакторка стрічки Цензор.НЕТ: «Під час резиденції ми порівняли роботу польських редакцій Outriders та Gazeta Wyborcza. CEO Outriders Jakub Górnicki розповів про принципи роботи свого медіа: підхід до реалізації колективних проєктів та способи оповідання, орієнтовані на різні аудиторії. Здивувало те, що Jakub пояснював способи сторітелінгу на прикладі мого улюбленого видання “Схеми”».

Програма місячної резиденції у Польщі

Культурна програма резиденції

Доповненням освітньої програми резиденції стала культурна. Її мета — надихнути учасників та учасниць на роботу над індивідуальними проєктами. Для цього були заплановані екскурсії історичним центром і замком Перемишля, катання на каяках, перегляд фільмів, відвідування Красічина, фестивалю блюзу та вуличної їжі. 

Анастасія Дзюбак, журналістка, редакторка інформаційного порталу Гречка інфо: «Це мій перший досвід у форматі “воркейшн”. Місяць минув швидко та інтенсивно: робота, тренінги, поїздки. Водночас це допомогло перезавантажитись від буденного, побачити нове. Перші два тижні вчувала “тривогу” в кожному підозрілому звукові. Бути туристкою не вдавалось. Згодом спокій маленького містечка розслабив. Група учасниць — чудова, мені було про що розпитати і чому в них повчитись».

Вікторія Фещук, менеджерка проєктів Читомо: «Резиденція була інтенсивна — ми мали і культурну програму, і серії воркшопів, і психологічні сесії. Це сприяло всебічній активності й водночас нагадувало формат журналістської школи. По завершенню відчуваю себе насиченою: комунікаціями, враженнями, інструментальними порадами».

Команда Львівського медіафоруму планує проводити резиденції й надалі, оскільки підтримка й всебічне відновлення журналістів є одним із пріоритетів роботи організації під час війни. Щоб стати учасником / учасницею наступної програми, стежте за анонсами на сайті або в соціальних мережах.

Проєкт реалізовано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).