Fight for Facts

Львівський медіафорум у співпраці з німецькою організацією n-ost у 2022 році реалізував проєкт з протидії дезінформації Fight for Facts. 

Інформаційна боротьба є складовою українського спротиву з перших днів війни, а під час повномасштабного вторгнення стала ще важливішою. Розуміючи це, РНБО створила Центр протидії дезінформації, а медійники і медійниці роблять все, щоб у Росії не виходило маніпулювати фактами на свою користь. Наприклад, команда Vox-Україна щодня готує огляд пропагандистських наративів, а команда Інституту Масової Інформації викрила проросійську мережу телеграм-каналів.

Львівський медіафорум долучився до спільної справи. У 2021 році ми створили «Західноукраїнську мережу з протидії дезінформації», а у 2022 році представили проєкт Fight for Facts.

«Ситуація, що склалась після 24 лютого 2022 року, є для нас викликом. З такою навалою фейків українські медійники стикаються вперше в історії. Вперше вони мають водночас протидіяти російським маніпуляціям як у себе вдома, так і на тимчасово окупованих територіях і за кордоном. Це дуже велика за обсягом і важлива робота, яка впливає на хід війни. Щоб допомогти і підтримати колег, ми запустили спільний проєкт з n-ost», — Катерина Акварельна, проєктна менеджерка Львівського медіафоруму.

Мета Fight for Facts — допомагати українським медіа у протидії дезінформації. Це передбачає роботу за двома напрямками: освітнім та організаційним.

У рамках проєкту пройшло чотири тренінги, під час яких редакції покращили навички створення та просування контенту в соцмережах та дізнались, як ефективно протидіяти фейкам. 

Тема першого тренінгу — «Контент під час війни». Він пройшов у серпні 2022 року. Керівник онлайн-платформ «Радіо Свобода» Тарас Ільків розповів про те, що слід робити з контентом в умовах війни, аби він дійшов до аудиторії, які платформи використовувати.

Тренінг Тараса Ільківа у Lviv Media Hub
Тренінг Тараса Ільківа у Lviv Media Hub

Під час другого тренінгу журналіст Отар Довженко торкнувся сенсових аспектів у контенті: як повідомляти новини так, щоб мимоволі не допомагати ворогу, як етично розповідати про загибель військових і цивільних та про долю українських полонених.

Тренінг Отара Довженка у Lviv Media Hub
Тренінг Отара Довженка у Lviv Media Hub

У жовтні 2022 року відбувся триденний SAFE-тренінг для локальних медіа. Його провела команда IREX. Організація спеціалізується на міжнародному сприянні освіті й розвитку. IREX поділитись прийомами ризик-менеджменту, стрес-менеджменту, кризових комунікацій, а також розповіли про захист персональних даних.

«Було цікаво почути про техніки менеджменту стресу. — Каже учасниця тренінгу з Першого каналу соціальних новин Віта Сахнік. — Це однозначно корисні знання, бо у роботі стикаюсь з історіями, після яких важно зібрати себе».

Четвертий тренінг пройшов у листопаді 2022 року. Протягом двох днів програми:

  • Команда Molfar, найбільшої OSINT-аґенції в Україні, розповідала про фактчекінг, пропаганду й ІПСО.
  • Василь Бідун зі «Слідства.Інфо» пояснював, як верифікувати інформацію про російське вторгнення в Україну.
  • Анатолій Остапенко з «Телебачення Торонто» на прикладах показував, нащо Росія використовує конспірологів і конспірологічні теорії.

Учасниками й учасницями чотирьох тренінгів стали журналісти й журналістки вісімнадцяти локальних медіа: Бабель (Київ), Читомо (Київ), НикВести (Миколаїв), Накипіло (Харків), Майдан (Харків), Харків Times, Ізбірком (Одеса), odessa.online, Час Чернігівський, 061 (Запоріжжя), Четверта влада (Рівне), Varosh (Закарпаття), Перший Криворізький, Шпальта (Чернівці), МОСТ (Херсон), Zaxid.Net (Львів), Курс (Івано-Франківськ), Перший канал соціальних новин (Луцьк).