Російські злочини проти медіа в Україні: у центрі Львова відбулася акція солідарності з журналістами на війні

31 березня у Львові на площі Ринок, 32 відкрилася виставка «Call the War а War: Російські злочини проти медіа в Україні після 24 лютого 2022». Проєкт покликаний розповісти про журналістів та журналісток, які загинули, опинились у полоні або зазнали переслідувань внаслідок повномасштабної війни, яку Росія розв’язала проти України, а також нагадати і закликати міжнародну журналістську спільноту називати війну Росії проти України саме війною, а не «кризою» чи «конфліктом».

Російські злочини проти медіа в Україні: у центрі Львова відбулася акція солідарності з журналістами на війні

Виставку розмістили у Львові — місті, в якому зараз працює кількасот представників українських та закордонних ЗМІ. Вона складається з 10 площин, кожна з яких розповідає історії злочинів, скоєних Росією проти журналістів вільних медіа. На банерах розміщені фотографії та історії журналістів, які загинули як під час виконання професійних обовʼязків, так і у лавах ЗСУ, а також тих, хто зазнав поранень унаслідок ворожих обстрілів, був викрадений та потрапив у полон.

У відкритті виставки взяли участь колеги та друзі журналістів, які загинули, постраждали, потрапили в полон або зникли безвісти з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Політолог Микола Давидюк розповів історію загиблого американського журналіста Брента Рено, а також додав:

«Російські війська б’ють по українських та іноземних журналістах з однієї простої причини. Тут (в Україні) вони порушують усі можливі й неможливі військові закони й хочуть ці злочини приховати. Вічна пам’ять людям, які віддали життя, щоб врятувати інших, які не стояли осторонь чужого горя, а пішли в найгарячіші точки, щоб допомогти цивілізованому світу дізнатись правду».

Російські злочини проти медіа в Україні: у центрі Львова відбулася акція солідарності з журналістами на війні

Про поранення на Київщині кореспондента Радіо Свобода Марʼяна Кушніра та інші історії колег, які висвітлюють воєнні злочини Росії, говорила журналістка Радіо Свобода Галина Терещук: 

«Багато моїх колег працюють у гарячих зонах, щоб показати, що те, що відбувається в Україні, — це не війна з Путіним, це війна з Росією.

Мрію, щоб кількість фото, які ми тримаємо зараз, не збільшувалася, як і не збільшувалась кількість загиблих українців. Буквально щойно ми були на похороні колеги, який замість камери взяв у руки зброю, щоб захищати свою землю і народ. Ми не просто українські журналісти, які на передовій чи в тилу, ми — громадяни України. У тому й відмінність: це те, що сьогодні проходить через наші серця, через наші емоції. Те, що дуже болить».

Про загибель телеоператора Євгена Сакуна під час ракетного удару по Київській телевежі на Дорогожичах, а також про умови, в яких нині працює Суспільне мовлення, розповів генеральний продюсер Українського радіо, член Наглядової ради НСТУ Дмитро Хоркін. Історією звільненої з полону окупантів журналістки hromadske Вікторії Рощиної ділилася її колега Марʼяна Пʼєцух.

Про зниклого безвісти фотожурналіста Макса Левіна говорив його колега, фотожурналіст Стас Козлюк: 

«Я не думаю, що під час криз, військових конфліктів — чи які там ще є слова, аби замінити слово «війна» — використовують балістичні ракети чи авіацію. Це нонсенс. У Харкові я бачив, як обстрілювали телевежу. Найжахливіший звук, який я чув, — це звук літака, який скидає бомбу. Тому я дуже прошу іноземних колег називати речі своїми іменами, бо зараз для нас це важливо».

Російські злочини проти медіа в Україні: у центрі Львова відбулася акція солідарності з журналістами на війні

Нагадаємо, що станом на 31 березня, пʼятеро журналістів загинули, виконуючи свої професійні обовʼязки в Україні, девʼятеро — були поранені, двоє — зникли безвісти і щонайменше двоє — перебувають у полоні. Ще троє — віддали своє життя, захищаючи Україну у лавах ЗСУ. Двоє — загинули як цивільні.

Виставка триватиме до 4 квітня 2022 року.

Подія відбулася за підтримки ГО «Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу», ГО «Львівський медіафорум», ГО «Інститут Масової Інформації», Ukraine Media Center, Львівської міської ради та Премії імені Георгія Ґонґадзе. Організатори наголосили: світ має усвідомити, що Росія – агресор. Тому закордонним журналістам та медіа критично важливо правильно говорити про воєнні злочини проти України.

Фотографувала Катерина Москалюк