Перший день LMF 2021 завершився. Про що говорили

26 серпня у Львові розпочав роботу LMF 2021. Це подія, на яку збираються тисячі журналістів, медіаекспертів та діджитал-фахівців, аби поговорити про те, як творити якісні, доброчесні та етичні ЗМІ в Україні. Професіонали з усього світу обмінюються досвідом, аби потім запровадити в роботу медіа найкращі практики.

Цьогорічна конференція триватиме до 28 серпня. Вона відбувається офлайн у Львові, однак завдяки підтримці Українського культурного фонду перший день був доступний онлайн. Тож всі охочі могли послухати виступи одразу кількох топ-спікерів.

Серед них: журналістка, телеведуча та лауреатка Премії імені Георгія Ґонґадзе 2021 Мирослава Барчук, письменник та колишній політв’язень Станіслав Асєєв, медійник, радник білоруської опозиціонерки Світлани Тіхановської Франак Вячорка та італійська журналістка й письменниця Франческа Боррі.

Фокусна тема цьогорічного LMF – Real Journalism Matter [Still]. Над цим роздумували гості та спікери форуму.

Андрій Куликов, співзасновник Громадського радіо, голова Комісії з журналістської етики: «Так само як журналістика зараз є такою, якою її робимо ми, так само буде журналістика завтра такою, якою її зробите ви. Гасло медіафоруму можна трактувати по-різному. Але справжня журналістика тоді варта чогось і тоді жива, коли вона дає духопелю тому, кому дійсно має давати».

Перший день LMF 2021 завершився. Про що говорили

Тарас Шевченко, заступник Міністра культури та інформаційної політики України: «Питання справжньої журналістики для мене має вимір, в першу чергу, відповідальної журналістики. Але це поняття теж має багато значень. Для мене відповідальна журналістика — це не про закон, який карає, а про усвідомлення журналістами важливої ролі, яку вони займають у суспільстві. Це коли ти подаєш важливу інформацію, навіть коли це небезпечно для тебе, бо розумієш цінність якісної журналістики».

Під час виступу журналістка, телеведуча та лауреатка Премії імені Георгія Ґонґадзе 2021 Мирослава Барчук роздумувала над перемогами та поразками українських медіа. Головні здобутки за час незалежності, на її думку, це поява незалежних видань та незалежного суспільного мовника. Проте зараз, коли Україна є демократією та виборола свободу слова, слова втрачають свої сенси – і це, на думку Мирослави, є викликом нашого часу.

Мирослава Барчук, журналістка, телеведуча та лауреатка Премії імені Георгія Ґонґадзе 2021: «Зараз надворі 2021 рік. Ми — вільні люди у вільній країні, але у нас досі є проблема зі свободою слова. Це виснаження змістів. Тепер від високих слів залишається лише зовнішня оболонка, бо вони від надуживання втратили свій сенс. Відбувається девальвація слова. І хоча ми намагаємося це приховати, беручи їх, у постмодерністський спосіб, в лапки, та ціна повернення змістів — дуже висока». 

Перший день LMF 2021 завершився. Про що говорили

Журналіст, письменник та колишній політв’язень Станіслав Асєєв говорив про те, як під час свого полону він переосмислив значення свободи, і як сьогодні журналісти можуть через усвідомлення свободи змінити країну і навіть світ. Спершу, за словами Станіслава, свобода означала для нього «вільний вибір померти чи не померти». Однак після його приїзду в табір «Ізоляція», де люди не мали навіть свободи цього вибору, її значення для нього змінилося. 

Станіслав Асєєв, журналіст, письменник та колишній політв’язень: «У 2015 році я б сказав про свободу слова щось політичне: з можливість вибрати між А і Б. Але сьогодні у 2021 році, знаючи свій досвід та інших журналістів, які загинули через те, що писали, я кажу про те, що свобода слова  —  це не фігура мови. Це щось таке, що стоїть за крок до смерті, за крок до власного кінця.  Але усвідомлюючи це, ми можемо робити речі, які змінюють країну, і змінюють світ».

Перший день LMF 2021 завершився. Про що говорили

Асєєв наголосив: «Зло завжди має конкретне ім’я. Значення справжньої журналістики в тому, щоб зло звучало поіменно».

Франак Вячорка розповів про досвід роботи білоруських медіа в умовах протестів. Він наголосив, що журналісти знали, що можуть початися мітинги, й готувалися до цього – закуповували жилетки з написом «Press», налаштовували обладнання для стрімінгу, навіть винаймали квартири у центрі, аби слідкувати за ходом протестів. Однак, те, що мало гарантувати їм безпеку, ставило на них мішень. У журналістку Наталію Лубнєвську стріляли з 10 метрів в упор тільки тому, що на ній була жилетка Press, розповів Франак. Зараз, за його словами, медіа потрохи виходять із підпілля.

Перший день LMF 2021 завершився. Про що говорили

Франак Вячорка, медійник, радник білоруської опозиціонерки Світлани Тіхановської: «Зараз білоруські медіа виходять із підпілля. Редакції переживають трансформацію, шукають шляхи для монетизації. Дуже впливовими й популярними стають блогери та інфлюенсери в ютубі. Головні джерела інформації зараз — це звичайні ЗМІ, телеграм-канали, ютуб, самвидав».

День завершив виступ італійської журналістки та авторки книг Франчески Боррі, яка багато працювала репортеркою у гарячих точках. Однак на Lviv Media Forum 2021 її панель називалася так: «Гірше, ніж війна: моя репортерська подорож через COVID-19». Боррі наголошує на тому, що рот журналістів – у тому, аби «відкривати двері, бути свідками, перевіряти і ще раз перевіряти». 

Франческа Боррі, італійська репортерка: «Я почала висвітлювати новини, але врешті почала розслідувати, що пішло не так. Бо багато людей померли не від COVID-19, а від того, як уряд зреагував на це.

Спершу  я думала, що моя подорож виллється в книгу. А тепер я просто хочу про це все забути». 

Перший день LMF 2021 завершився. Про що говорили

Повний запис із виступами першого дня ви можете подивитися на Facebook-сторінці Львівського медіафоруму або на YouTube-каналі

LMF 2021 організовує ГО Львівський медіафорум за підтримки Українського культурного фонду та у співпраці з Львівською міською радою. 

Партнери Lviv Media Forum 2021: УКФ, Національний фонд на підтримку демократії, Фонд розвитку ЗМІ посольства Сполучених Штатів, Агентство США з міжнародного розвитку, Міжнародний фонд Відродження, Міжнародний Вишеградський фонд, Програма Transition Міністерства закордонних справ Чеської Республіки, Організація з безпеки і співробітництва в Європі, Інвестиційна компанія Dragon Capital, ТРК Вікторії Гарденс.

Інформаційні партнери: Суспільне мовлення, Детектор медіа, 24 канал, MediaLab.online.

Програмні партнери: Internews network, Схід можливостей, CFI, USAID ВзаємоДія, Представництво ЄС,  European Endowment for Democracy, press club belarus, білорусь в фокусі, free belarus center, ArcelorMittal, освітня платформа pitch ua, Незалежна медійна рада, outriders, IZONE Media

Медичний партнер: Ескулаб. 

Партнер гостинності: креативний простір Ківш

За додатковою інформацією звертайтеся до координаторки LMF 2021 Марії Кравченко: kravchenko@lvivmediaforum.com або за телефоном 099 05 45 905.

Слідкуйте за новинами форуму на сайті, в Instagram, Facebook та Twitter