Перша закордонна резиденція від «Львівського медіафоруму». Підсумки

Від початку повномасштабного вторгнення українські журналісти та журналістки стикаються зі значним навантаженням: фінансовими труднощами, високим рівнем стресу, а подекуди навіть загрозою життю. Щоб допомогти їм відновити сили й далі працювати на перемогу, «Львівський медіафорум» створив програму місячної резиденції у Перемишлі (вона тривала з 7 травня до 11 червня).

Перша закордонна резиденція від «Львівського медіафоруму». Підсумки

Вона забезпечувала учасникам та учасницям стипендію, простір для життя і роботи, можливості для професійного зростання. Крім того, важливою складовою програми була взаємодія: нетворкінг з українськими та іноземними колегами і, за бажанням кожного учасника, — підтримка психотерапевта та/або ментора. 

Приєднатися до першої LMF Media Residency Program могли медійники та медійниці, які:

  • не підлягали обов’язковій мобілізації; 
  • працювали над важливими соціальними темами; 
  • пережили травматичні події через роботу на передовій;
  • мали понад 2 роки професійного досвіду.

«Ми створили цей проєкт, щоб підтримати українських журналістів та журналісток. Резиденція у Перемишлі стала острівцем перепочинку та фізичного і психологічного відновлення задля подальшої роботи в Україні.

Участь у колективній резиденції дала змогу відчути взаємну підтримку, обмінятись досвідом, отримати нові професійні контакти й пропрацювати травматичні події з професійними психотерапевтами», — Катерина Левченко, менеджерка LMF Media Residency Program.

У першій закордонній резиденції Медіафоруму в Перемишлі взяли участь 11 медійників та медійниць. З міркувань безпеки організація може говорити тільки про тих, хто приїхав публічно. Серед них були представники й представниці Громадське радіо, GRE4KA.INFO, Цензор.НЕТ, Читомо, Marie Claire Ukraine, Район.Луцьк, а також громадські активістки з Маріуполя та Луцька.

Перша закордонна резиденція від «Львівського медіафоруму». Підсумки

Професійні тренінги під час резиденції

Робота журналістів та інших фахівців медіасфери в Україні зараз вимагає додаткових навичок. Тому програма резиденції передбачала серію освітніх подій.

  • Триденний тренінг від IREX — організації, що спеціалізується на міжнародному сприянні освіті та розвитку, — про роботу в кризових умовах, першу домедичну допомогу та основи цифрової безпеки.
  • Тренінг від Outriders — польської медіаорганізації, яка висвітлює глобальні проблеми, що мають локальний вплив, — про те, як створювати мультимедійні проєкти, писати історії та керувати командами репортерів.
  • Візит до редакції Gazeta Wyborcza, де резиденти дізнались про фінансову модель, принципи роботи з аудиторією та організацію внутрішніх процесів одного з найвпливовіших видань Польщі.
  • Лекція з фандрейзингу, аби показати можливості нових джерел фінансування для медіа.
Перша закордонна резиденція від «Львівського медіафоруму». Підсумки

Ксенія Мінчук, журналістка, ведуча прямих ефірів Громадське радіо: «Резиденція в Перемишлі мене надихнула. Місто прекрасне, дівчата прекрасні. Відпочинок, навчання та робота — успішне поєднання. Тренінги, воркшопи, живе спілкування — важливі, щоб відчути себе у вирі звичайного життя, яке ми мали до війни».

Анель Судакевич, журналістка, редакторка стрічки Цензор.НЕТ: «Під час резиденції ми порівняли роботу польських редакцій Outriders та Gazeta Wyborcza. CEO Outriders Jakub Górnicki розповів про принципи роботи свого медіа: підхід до реалізації колективних проєктів та способи оповідання, орієнтовані на різні аудиторії. Здивувало те, що Jakub пояснював способи сторітелінгу на прикладі мого улюбленого видання “Схеми”».

Перша закордонна резиденція від «Львівського медіафоруму». Підсумки

Культурна програма резиденції

Доповненням освітньої програми резиденції стала культурна. Її мета — надихнути учасників та учасниць на роботу над індивідуальними проєктами. Для цього були заплановані екскурсії історичним центром і замком Перемишля, катання на каяках, перегляд фільмів, відвідування Красічина, фестивалю блюзу та вуличної їжі. 

Анастасія Дзюбак, журналістка, редакторка інформаційного порталу Гречка інфо: «Це мій перший досвід у форматі “воркейшн”. Місяць минув швидко та інтенсивно: робота, тренінги, поїздки. Водночас це допомогло перезавантажитись від буденного, побачити нове. Перші два тижні вчувала “тривогу” в кожному підозрілому звукові. Бути туристкою не вдавалось. Згодом спокій маленького містечка розслабив. Група учасниць — чудова, мені було про що розпитати і чому в них повчитись».

Вікторія Фещук, менеджерка проєктів Читомо: «Резиденція була інтенсивна — ми мали і культурну програму, і серії воркшопів, і психологічні сесії. Це сприяло всебічній активності й водночас нагадувало формат журналістської школи. По завершенню відчуваю себе насиченою: комунікаціями, враженнями, інструментальними порадами».

Команда Медіафоруму планує проводити резиденції й надалі, оскільки підтримка й всебічне відновлення журналістів є одним із пріоритетів роботи організації під час війни. Щоб стати учасником / учасницею наступної програми, стежте за анонсами на сайті або в соціальних мережах.

Проєкт LMF Media Residency Program реалізовано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).