Українське громадянське суспільство отримало відзнаку «Відвага заради демократії» від Світового руху за демократію в ПАР
Львівський медіафорум спільно з Українським ПЕН та «Рубрика» отримали в ПАР відзнаку «Відвага заради демократії» від Світового руху за демократію.
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство «за його відважну діяльність в часи війни».
20-22 листопада у Йоганнесбурзі (ПАР) відбулася 12-та Глобальна асамблея Світового руху за демократію. В останній день форуму три організації з України — Львівський медіафорум, Український ПЕН та медіа «Рубрика» — отримали відзнаку «Відвага заради демократії».
Нагородою організатори відзначили «відважну діяльність українського громадянського суспільства в часи війни, зокрема, документування злочинів війни Росії проти України, просування демократичних реформ, надання гуманітарної допомоги, сприяння поінформованості та залученості українців».
Представляли Україну та отримували відзнаку Оля Мирович, голова Львівського медіафоруму, Тетяна Терен, виконавча директорка Українського ПЕН, та Анастасія Руденко, головна редакторка медіа «Рубрика».
«Українці об’єдналися, щоб протистояти російській агресії, відкинути автократію та відстоювати демократичні принципи та цінності задля визначення свого власного шляху. Українське громадянське суспільство — демократичний розвиток якого значно посилився після здобуття незалежності — продемонструвало дивовижну стійкість та відданість, віднайшло нові цінності та сенси у своїй місії під час війни. Громадські ініціативи, незалежні медіа, бізнес-асоціації, профспілки, політичні активісти зміцнили та розширили свою діяльність по всій країні», — зазначили організатори цьогорічної асамблеї Світового руху за демократію.
Під час церемонії вручення Оля Мирович висловила промову:
«Я хочу почати зі слів подяки всім присутнім тут, хто зробив цю відзнаку можливою. Ви представляєте всіх людей доброї волі, які підтримують українське суспільство в його боротьбі за свободу та гідність.
Сьогодні, коли минуло понад 1000 днів повномасштабного вторгнення Росії та майже 4000 днів протистояння агресії в Донецьку, Луганську та Криму, ми залишаємося сильними, тому що звичайні люди можуть робити надзвичайні речі, коли вони об'єднані.
Слова «свобода» і «мир» мають інше значення для тих, хто боровся і жертвував за них, порівняно з тими, хто їх успадкував. Це допомагає пояснити розриви в історичній пам'яті тих, хто закликає українців до миру за будь-яку ціну. Правда в тому, що мир можливий лише як перемога над злом, а не як низка компромісів із ним. Інакше ми б не жили в мирі, а спочивали в ньому.
Ми приймаємо цю відзнаку від імені громадянського суспільства України — тих, хто захищає права, займається волонтерством, бореться, і тих, кого ми втратили. Ваша солідарність нагадує нам, що ми не самі. Разом ми доведемо, що демократія та гідність варті всіх зусиль».
Українське громадянське суспільство було нагороджено поруч із іншими світовими рухами за демократію, серед яких — демократичний рух у Венесуелі, громадянське суспільство Палестини та рух ЛГБТІК+ в Уганді.
Цьогоріч понад 500 лідерів громадянського суспільства, політичних діячів і представників бізнесу зі 100+ країн світу взяли участь в асамблеї, щоб обговорити виклики для демократії, поділитись стратегіями та досвідами її адвокації.
Світовий рух за демократію (World Movement for Democracy) — це міжнародна мережа, що об’єднує людей та організації з усього світу, чия щоденна праця полягає у відстоюванні демократичних цінностей, побудові та зміцненні демократичних інституцій у своїх країнах. Форум Світового руху за демократію започаткували у лютому 1999 року Національний фонд демократії (NED) та громадські організації Індії, зібравши активістів та науковців з понад 80 країн у Нью-Делі для обговорення шляхів зміцнення демократії у світі.